Mapsis metal, metal ve metal olmayan parçaları işleyip, değişik üretim yöntemlerini kullanarak son parçaya ulaşmaya çalışıyor.

Filiz Akkaş, 16 yıl boyunca makine mühendisi olarak çalıştıktan sonra metal sektöründe özellikle alüminyum profil ve parça işlenmesinde üretici eksikliği üzerine kendi şirketini kurmaya karar verdi. 2011 yılında KOSGEB’den aldığı eğitimlerle Mapsis Metal’i kurarak; 350 metrekare alanda 3 çalışanla alüminyum, çelik, paslanmaz çelik vb. metaller üzerinde dik ve yatay işlem tezgâhlarında talaşlı imalat üretimine başladı.

"Erkek egemen bir sektörde farkındalık yaratmak, daha sonra yetkinliklerimi kazanarak ihracat yapmak ilk hedefimdi.”"

2016’da Pelin Özkal ile ortaklığı ile devam eden Mapsis milli ve yerli özgün parçaların üretiminin yanı sıra akıllı binalarda kullanılan akıllı gövdelendirme sistemi ve hava temizleme cihazlarının da üretimini yapıyor.

“Artık Avrupa ve Amerika pazarında yerimizi aldık. Böylelikle hem ülkeye bir marka kazandırmanın hem de toplum sağlığına faydalı ürün üretmenin gururunu yaşıyoruz.”

2015’te aldıkları Kayıt Kalite Belgesiyle Türkiye’de bu alanda çalışan ilk beş şirketten birini hayata geçirdiler. Pandemi döneminde ise Ultraviyole teknolojisini kullanarak hava temizleme cihazları üretimine başladılar.

“Beyaz yakalı kadın çalışanlarda yüzde 50 kotamız var ve bunu uyguluyoruz. İnsan kaynağı olmadan hiçbir şey olmuyor.”

2.500 metrekare alanda 35 çalışanıyla üretime devam eden Filiz Akkaş ve Pelin Özkan, farklı ülkelere ihracat yaparak büyümeyi hedefliyor.

Gözde Venedik

2022 Yılı Türkiye'nin Kadın Sosyal Girişimcisi

Ayşegül Abacı

2021 Yılı Türkiye'nin Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi