Venedik, Help Steps ile sağlık ve sporu iyilikle birleştiren bir adım sayar uygulamasının yaratıcısı.

Yüksek jeofizik mühendisi olarak enerji sektöründe çalışan Gözde Venedik, kariyerinin en parlak döneminde sosyal girişim başlatma hayaliyle yeni bir yolculuğa çıktı. 2019 yılında Help Steps’i kurarak sağlık ve sporu iyilikle birleştiren bir adım sayar uygulamasını hayata geçirdi.

Tüm dünyada ücretsiz olarak indirilebilen ve bugünlerde 1.4 milyon kullanıcıya ulaşan Help Steps, gün içinde atılan adımları sayarak sivil toplum örgütü kampanyalarını destekliyor. İyilik motivasyonuyla aksiyona geçirdiği kullanıcıları daha fazla yürümeye teşvik ederek hareketsizliği de önlüyor.

Kullanıcılar, uygulamada biriken adımları Help Steps puanına dönüştürüyor, biriken puanları ile isterlerse ihtiyaç sahibi bireysel yararlanıcılara, STK’lara veya taraftarı olduğu kulüplere bağışlayabiliyor.

“Siz aslında yürüyerek hem kendi sağlığınız için adım atmış hem de insanlara hiç para harcamadan sadece yürüyerek destek olmuş oluyorsunuz.”

Help Steps kurulduğundan bu yana kullanıcılar 175 milyar adım attı. Bu rakam dünyanın çevresini 8 bin 500 kez yürümeye denk geliyor. Bu rakamlarla 14 bireysel yararlanıcı engellerini aştı. 7 bin 500 fidan dikildi. Spora ve sporculara destek olundu. Hayvan dostlarımız için 6.5 ton mama dağıtıldı.

"Kısacası mutlaka yürümek için bir sebebiniz var Help Steps’de”

193 ülkede aktif olarak kullanılan Help Steps, yurt dışındaki sivil toplum örgütleri için de bağış toplamayı, 6 kıtada 50 milyon kullanıcıya ulaşmayı ve Help Steps maratonunu hayata geçirmeyi hedefliyor.

“Biz kadınlar her alanda girişimci olabiliriz, insanlar bunu bir kadın mı yapmış dediklerinde ben daha büyük gurur duyuyorum.”

Burcu Karaca Uğural

2022 Yılı Türkiye'nin Gelecek Vadeden Kadın Girişimcisi

Filiz Akkaş – Pelin Özkal

2021 Yılı Türkiye'nin Kadın Girişimcisi