Zeynep Arca Şallıel, turizm yatırımları konusunda uzmanlaşmış aile şirketinde Proje Yöneticisi ve Yönetim Kurulu üyesi olarak çalışırken, İtalya, İspanya ve Fransa’nın köylerinde dünyaca ünlü küçük işletmelerden ilham alarak, turizmi üretimle iç içe geçiren, kendi şarabını, sebzesini, yemeğini en üst kalitede üreten bir model hayal ediyor ve harekete geçiyor. Bugün 2.000 dekarlık bir arazide 350 dekar dikili bağ alanı, 200 dekar armut bahçesi, 10 dekar kiraz bahçesi, bostanları, koruları ile Arcadia hayalini gerçeğe dönüştürüyor.

Zeynep Arca Şallıel, 2.000 dönüm araziye kurduğu Arcadia Bağları'nda şarap üretimi yapıyor ve bağların içinde kurduğu otelde konaklama hizmeti veriyor.

Turizm yatırımları konusunda uzmanlaşmış aile şirketinde Proje Yöneticisi ve Yönetim Kurulu üyesi olarak çalışıyor. Bu dönemde dünyada değişen Turizm trendlerini gözlemleme fırsatı buluyor.

İtalya, İspanya ve Fransa'nın köylerinde dünyaca ünlü küçük işletmelerden ilham alarak, turizmi üretimle iç içe geçiren, kendi şarabını, sebzesini, yemeğini en üst kalitede üreten bir model hayal ediyor ve harekete geçiyor:

"Amacımız, içimine kadar yaşayan, manipüle edilmemiş, ağızda uzun kalan ve üzümün doğal lezzetini yansıtan teruar şaraplar üretmekti."

İlk olarak iyi bir şarabı üretebilecekleri bir arazi aramaya başlıyor ve aynı zamanda üzüm adaptasyonu konusunda dünyada önde giden isimlerden biri olan ve Türkiye dahil 50’yi aşkın ülkede üniversitede kitapları okutulan Profesör Alain Carbonneau’yı Türkiye’ye gelmeye ikna ediyor.

"Bu süreçte köy köy dolaşarak topladığımız toprak analizleri ve bölge bölge 50 yıllık geriye dönük hava durumu istatistiklerini kendisi ile paylaştık. Şu an bulunduğumuz yeri de alternatifler arasından birlikte seçtik."

Arazini iki yıllık ıslah programından geçmesinin ardından bugün 2.000 dekarlık bir arazide 350 dekar dikili bağ alanı, 200 dekar armut bahçesi, 10 dekar kiraz bahçesi, bostanları, koruları ile Arcadia hayalini gerçeğe dönüştürüyor.

Zeynep Arca Şallıel 12 yıl önce başladıkları yatırım için bugün"Hayalimizi şişeye doldurduk" diyor.

2015 yılında Arcadia Bağları'nın içinde açtığı "Bakucha Vineyard Hotel and SPA" ile birlikte konukların koru ve bağ içlerinden yürüyüş yaptığı, burada üretilen ürünlerle hazırlanan yenilikçi yemekleri ve bağında şişelenen şarapları tadabildiği bir doğa ve lezzet durağı olarak hizmet vermeye başlıyor.

Kadın yönetici olmanın her sökterde zorluğu olduğunu ancak farklı bakış açıları getirmek adına avantajlı olabileceğini belirtiyor:

Önümüzdeki 3 yıl için öncelikli hedefi yatırımın 3. aşaması olan çiftliklerin tamamlanmasıdır. Çiftliklerin ana fikri bir çiftlik sahibi olmak isteyen ancak henüz buna kısıtlı zaman ayırabilecek olanlar için Arcadia Bağları arazisi içinde 5 dekar ila 30 dekar araziye sahip, kendi tarımsal üretimini yapan, dilerse sistemden bakım veya ortak pazarlama hizmeti alabilen bağımsız çiftlikler oluşturmak.

Şule Mene

2016 Yılı Türkiye'nin Kadın Girişimcisi

Ayten Çöl

2016 Yılı Türkiye'nin Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi