Şule Mene, doktorluk yapmaya başladığı Bartın Kurucaşile'de Ar-Ge'de çalışmak istediğini fark ediyor ve Harvard Business School'da işletme masterı yapıyor. 2002 yılında şirketini kuran Mene, şuan Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır, İran, İsrail gibi ülkelerde aktif olarak araştırma yürütüyor. Bunun dışında firma Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki merkezlerinde de araştırmalarına devam ediyor.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra, Batı Karadeniz'de hastaların doktora erişiminin çok zor olduğu bir yerde, Bartın Kurucaşile'de doktorluk yapmaya başlıyor.

Orada Ar-Ge'de çalışmak istediğini fark ediyor ve Harvard Business School'da işletme masterı yapıyor. İki büyük Amerikan şirketinin Ar-Ge tesislerinde çalışıyor ve aynı zamanda uluslararası bir firmada 9 yıl yöneticilik yapıyor.

Bu sırada Sabancı Üniversitesi'nin bir proje yarışmasını kazanıyor ve burada girişimcilik eğitimi alıyor.

"O sırada Cenevre'den çok önemli bir teklif geldi. Ben 2 hafta Sabancı'da girişimcilik eğitimi alıyordum, eşim üniversiteye bavulumu getiriyor Cenevre'ye gidiyordum, 2 hafta oradaki projeyi sürdürüyor sonra havalimanından yine eşimin getirdiği diğer bavulu alıp üniversiteye gidiyordum."

Şule Mene, 2002 yılında Türkiye'nin alanında uluslararası hale gelmiş tek klinik araştırma merkezini kuruyor. Daha sonra Gebze Organize Sanayi Bölgesi Teknoparkı'ndan teklif alıyor ve 2005 yılında bugün depo ve şirketinin bulunduğu Teknopark'a taşınıyor.

Bir sonraki hedefi bölge ülkelerde operasyon yapmak olarak belirliyor. Bu yolda da önemli adımlar atan Mene, şuan Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır, İran, İsrail gibi ülkelerde aktif olarak araştırma yürütüyor. Bunun dışında firma Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki merkezlerinde de araştırmalarına devam ediyor.

Bundan sonraki hedefi bölgede alanı biraz daha genişletmek ve daha da önemlisi Ar-Ge parasını Türkiye’ye çekebilmek.

İşinin en gurur duyduğu yanı olarak “öksüz ilaç” projelerinden bahsediyor;

"En gurur duyduğum 'öksüz ilaç' projeleri. Nadir hastalıklara dair ilaçlar çok para kazandırmaz, onun için onlara 'öksüz ilaçlar' derler... Biz nadir ilaçlar üzerinde çok çalışıyoruz, onunla çok gurur duyuyorum."

Tülin Yazıcı

2016 Yılı Türkiye'nin Kadın Girişimcisi

Zeynep Arca Şallıel

2016 Yılı Türkiye'nin Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi