Londra’da yaşayan göçmen genç kız ve kadınların İngiltere’ye entegrasyonunu sağlamak ve onlara iş imkânı yaratmak için KızCode platformunu kuran Müjde Esin, şu anda İngiltere ve Türkiye’nin farklı illerinde kodlama, cinsiyet eşitliği gibi konularda eğitimler düzenliyor.

Ağrı'nın ufak bir ilçesinde doğan Müjde Esin, ailesinin tüm baskılarına rağmen girdiği bir yetenek sınavını kazanarak üniversiteye başlıyor. Bu sırada dijital teknoloji ve kodlama alanında kendini yetiştiriyor.

İngiltere'de başarı bursuyla yüksek lisansını tamamladıktan sonra Londra'da yaşayan göçmen genç kız ve kadınların İngiltere'ye entegrasyonunu sağlamak ve onlara iş imkânı yaratmak için yola çıkan bir sosyal girişim projesi olan KızCode platformunu kuruyor.

"En fazla entegrasyon problemi özellikle eğitim alanında yaşayan kız çocuklarıydı. Özellikle Türkiye'den gelen göçmen kız çocukları üzerine yoğunlaştım. Ve KızCode aslında böyle doğdu."

İngiltere İçişleri Bakanlığı ve Üniversiteler Birliği tarafından 2015 yılının En İyi Sosyal Sorumluluk Girişim Ödülü'nü kazanıyor. Şu anda İngiltere ve Türkiye'nin farklı illerinde kodlama, cinsiyet eşitliği gibi konularda eğitimler düzenliyor.

"Kızcode, kızlar da teknolojinin içinde olabilir demek. Kadınlar da aslında teknoloji firmalarında üst düzey yönetici kesiminde, tabanında olabilir demek. Erkekler yaptıysa kızlar da yapabilir demek aslında."

Kadınların hayatına dokunmayı ve hayatlarını olumlu yönde değiştirmeyi hedefleyen Esin, KızCode ile dezavantajlı bölgelerdeki kız çocuklarının; kodlama, bilim ve teknoloji yoluyla hayatın merkezine taşınmasını amaçlıyor. Esin, daha fazla kız çocuğuna ulaşabilmek için KızCode'u bir enstitüye dönüştürmeyi hedefliyor.

Nazlı Uyanık Yıldız

2018 Yılı Türkiye'nin Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi

Rana Sanyal

2018 Yılı Türkiye'nin Gelecek Vadeden Kadın Girişimcisi