Benim yapamayacağım iş yok! İstedikten sonra herkes de yapabilir. B-fit ile ben bir girişimciyim ve bunun yanı sıra B-Fit’ler ile başka girişimci kadınlar yaratarak onları destekleme şansı buldum.

"Yaratılan farkındalıkla bir üye ve spor salonu ilişkisinden ibaret olmadan, kadınların hem iş sahibi hem çalışan hem de üye olabildiği B-Fit, bir marka olarak kadınların desteğiyle birlikte büyümeyi amaç ediniyor"

Bedriye Hülya, Amerika’da yaşadığı dönemlerde sadece 30 dakikasını egzersize ayırarak sağlıklı bir yaşamı keşfetmesi sonucunda başlayan serüveni onu bu alanda girişimci bir kadına dönüştürdü. İki yıl boyunca bu konu üzerinde araştırmalar yaparak eğitimlere katıldı. Amacı, Türkiye’deki kadınlarında bu fikirden faydalanmasını sağlamaktı. Daha sonra beş iş ortağıyla birlikte 2005 yılı sonunda B-fit çalışmalarına başladı.

B-fit sisteminde yalnızca bir üye ve spor salonu ilişkisinden ibaret olmadan, kadınların hem çalışan hem de gurup üyesi olmaları planlandı. Spor salonu olmanın ötesinde bir yaşam alanı olarak tasarlanan B-Fit, sadece az bütçeyle spor yapma imkanı sağlamıyor aynı zamanda kadınlara çevrelerinde farkındalık yaratacak projeler yapmak, uygulamak ve sosyal hayata dahil olabilecekleri bir ortam da yaratıyor. Kadınlar, B-fit’lerde seminerlerden tiyatrolara kadar hiç yapmadıkları sosyal aktiviteleri deneyimleme imkanı buluyorlar.

Sadece kadınlara verilen franchise sistemi ile ilk yılında, sosyo-ekonomik özellikleri ayrı olan 3 farklı bölgede pilot çalışmalar yapılarak bırakılan etki gözlemleniyor. Bir yılın sonunda ise taleplerin büyük ölçüde arttığı görülüyor.

2013 yılında B-fit, 48 ilde 220 merkezi ile 250’den fazla kadına girişimci olma imkanı sağlıyor. Bfitlerin 180 bin kadına da spor yapma alışkanlığı kazandırarak, b-fit kadınları ile birlikte 3980 sosyal etkinliğe katılım gerçekleştiriliyor.

Hayatları değişen pek çok kadına tanıklık eden B-fit, sosyal şirket vizyonu ile giderek büyüyor. Türkiye’nin her yerindeki kadınlara spor yapma ve girişimci olma imkanı için çalışan şirket bir Türk markası olarak Ortadoğu’daki kadınlara da ulaşmayı hedefliyor.

Göknur Atalay

2014 Yılı Türkiye'nin Kadın Girişimcisi

Rahşan Tan & Leslie K. Mori

2014 Yılı Türkiye'nin Gelecek Vadeden Kadın Girişimcisi