Aysun Aktaş Akdoğan, “Yaşanabilir Bir Dünya için Üretiyoruz” sloganıyla 2017 yılında İzmir’de başladığı fabrikasında PV güneş paneli üretimi yapıyor.

Aysun Aktaş Akdoğan, çeşitli devlet kuruluşları ve özel sektörde çalıştıktan sonra 2015 yılında enerji sektöründe faaliyet gösteren ACS Enerjiyi kurdu. 2017 yılında imalata başlayan firma, tescilli markası Lexron ile Ar-Ge çalışmaları yaparak ve ürün kalitesini sürekli iyileştirerek, yurt içinde ve yurt dışında bilinir bir marka haline geldi.

“Hem dünyamızı geleceğine fayda sağlıyor olması nedeniyle hem de büyüyen bir sektör olduğuna inandığım yenilenebilir enerji alanında çalışmaya karar verdim.”

Kuruluş aşamasında yıllık 10MW üretim kapasitesi olan firma, bugün üretim kapasitesini 200MW çıkardı.

Türkiye’de ilk kez esnek panel üretimi gerçekleştiren ACS Enerji, “Fiber Mercekli Esnek Panel Üretimi” Ar-Ge projesi ile Avrupa pazarına ihracata başladı.

“Ürettiğimiz 200MW güneş paneli ile yıllık yaklaşık 8 bin ağacın sağladığı karbon salınımını azaltarak küresel ısınmanın azalmasına katkıda bulunuyoruz.”

Bugün 500 m2 alanla başlayan ve şuan 5000 m2 kapalı alanda bir üretim kapasitesine sahip olan ACS Enerji tüm enerji sektörünün konuştuğu işler yapıyor.

“ACS Enerji’de şuan 107 kişi çalışmaktadır ve bu çalışanların %50’si kadınlardan oluşuyor”

Akdoğan’ın hedefi, küresel ısınmanın azalmasına katkı sağlarken, Türkiye’nin en büyük 500 Sanayi Kuruluşu içerisinde yer almak, uzun dönemde ise Brand Finance 500 listesinde Dünya’nın en değerli 500 markasından biri olmak.

Müge Baltacı

2023 Yılı Türkiye'nin Kadın Sosyal Etki Girişimcisi

Aslı Aksoy

2022 Yılı Türkiye'nin Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi